fbpx

POWIIS Primary Staff

Senior Leadership Team


  • Marcus Sherwood
           

     

    Marcus Sherwood

    Principal


  • James O'Donnell
           

     

    James O’Donnell

    Deputy Principal (Curriculum)


  • Davina Lanigan O'Keeffe
           

     

    Davina Lanigan O’Keeffe

    Deputy Principal (Pastoral Care)

Year Leaders + Teachers


  • Niumai Hamilton-Peach
           

     

    Niumai Hamilton-Peach

    Nursery Year Leader


  • Mazel Lim
           

     

    Mazel Lim

    Nursery Teacher


  • Sally Gillespie
           

     

    Sally Gillespie

    Reception Year Leader


  • Lai Tao
           

     

    Lai Tao

    Reception Teacher


  • Josie Urwin
           

     

    Josie Urwin

    Reception Teacher


  • Ben Collins
           

     

    Ben Collins

    Year 1 Year Leader


  • Helen Jezeph
           

     

    Helen Jezeph

    Year 1 Teacher


  • Sophie Murray
           

     

    Sophie Murray

    Year 1 Teacher


  •  Jessica Marsh
           

     

    Jessica Marsh

    Year 2 Year Leader


  • Coral Anne-Osborn
           

     

    Coral Anne-Osborn

    Year 2 Teacher


  • Littly Ooi
           

     

    Laotse (Littly) Sacker

    Year 2 Teacher


  • Claire Boyle
           

     

    Claire Boyle

    Year 2 Teacher / Primary Subject Leader (English)


  •  Errin Attard
           

     

    Errin Attard

    Year 2 Teacher / Head of Gandhi House


  •  Thomas Warman
           

     

    Thomas Warman

    Year 3 Year Leader


  • Amy Dennis
           

     

    Amy Dennis

    Year 3 Teacher / Primary Subject Leader (Learning Technologies)


  • Davina Lanigan O'Keeffe
           

     

    Davina Lanigan O’Keeffe

    Year 3 Teacher


  • Suzanne Hunt
           

     

    Suzanne Hunt

    Year 4 Year Leader


  • Ryan Sherwin
           

     

    Ryan Sherwin

    Year 4 Teacher


  • James O'Donnell
           

     

    James O’Donnell

    Year 4 Teacher


  •        

     

    Dee Patterson

    Year 5 Year Leader


  • Amy Williams
           

     

    Amy Williams

    Year 5 Teacher / Primary Subject Leader (Integrated Curriculum)


  • Jessica Chapman
           

     

    Jessica Chapman

    Year 5 Teacher / Head of Pankhurst / Eco Sustainability Leader


  • Alex Montgomery
           

     

    Alex Montgomery

    Year 6 Year Leader


  • Jaclyn Spence
           

     

    Jaclyn Spence

    Year 6 Teacher / Head of Mandela


  • Andy Dennis
           

     

    Andy Dennis

    Year 6 Teacher

Specialist Teachers


  • A.J. Ocampo
           

     

    A.J. Ocampo

    Art and Design Teacher


  • Doreen Cheah
           

     

    Doreen Cheah

    Art and Design Teacher


  •  Orla Redmond
           

     

    Orla Redmond

    Leader of Learning Support (SEN)


  • Florence Raj
           

     

    Florence Raj

    EAL Teacher

  •    
     Chean Yen Tan
           

     

    Chean Yen Tan

    EAL Teacher


  • Farah Amirah
           

     

    Farah Amirah

    Bahasa Melayu Teacher


  • Asta Hodgson
           

     

    Asta Hodgson

    Head Of Music


  • Nur Ardilla Hanie
           

     

    Nur Ardilla Hanie

    Music Teacher


  •  Sheuezei Hong
           

     

    Sheuezei Hong

    Music Teacher


  • Grace Geng Li
           

     

    Grace Geng Li

    Head Of Mandarin


  • Jessmine Kong
           

     

    Jessmine Kong

    Mandarin Teacher


  • Li Lian Yeong
           

     

    Li Lian Yeong

    Mandarin Teacher


  • Zheng Wan
           

     

    Zheng Wan

    Mandarin Teacher


  • Ju Lin Teoh
           

     

    Ju Lin Teoh

    Mandarin Teacher / Music Teacher (part time)


  • David Evans
           

     

    David Evans

    Head of PE


  • Suresh Kumar
           

     

    Suresh Kumar

    PE Teacher


  • Rosalind O’Shea
           

     

    Roz O’Shea

    PE Teacher / Head of Rahman


  • Rose Roslan
           

     

    Rose Roslan

    Aquatics Teacher


  • Benji Wong
           

     

    Benji Wong

    Aquatics Teacher


  • Hannah O'Donnell
           

     

    Hannah O’Donnell

    Head of Library / Primary Subject Leader (Read Write Inc Coordinator)


  •  Lydia Loh
           

     

    Lydia Loh

    Librarian

Teaching Assistants


  • Sonia Scully
           

     

    Sonia Scully

    Teaching Assistant


  • Athyira Marshood
           

     

    Athyira Marshood

    Teaching Assistant


  • Sinthu Mariapah
           

     

    Sinthu Mariapah

    Teaching Assistant


  • Puspa Shanmugam
           

     

    Puspa Shanmugam

    Teaching Assistant


  • Sharifah Syed Haron
           

     

    Sharifah Syed Haron

    Teaching Assistant


  • Bhavitira Kalimuthu
           

     

    Bhavitira Kalimuthu

    Teaching Assistant


  • Azlina Iqbal
           

     

    Azlina Iqbal

    Teaching Assistant


  • Bharati Gunasekaran
           

     

    Bharati Gunasekaran

    Teaching Assistant


  • Margaret Pakiam
           

     

    Margaret Pakiam

    Teaching Assistant


  • Rishanthi Kulasekaran
           

     

    Rishanthi Kulasekaran

    Teaching Assistant


  • Geevitha Balan
           

     

    Geevitha Balan

    Teaching Assistant


  • Uma Amavasi
           

     

    Uma Amavasi

    Teaching Assistant


  • Corina Ram Kumar
           

     

    Corina Ram Kumar

    Teaching Assistant


  • Rebekah Santhanasamy
           

     

    Rebekah Santhanasamy

    Teaching Assistant


  • Priya Murugeson
           

     

    Priya Murugeson

    Teaching Assistant


  • Kunaseellan Shanker
           

     

    Kunaseellan Shanker

    Teaching Assistant


  • Subashini Rahavan
           

     

    Subashini Rahavan

    Teaching Assistant


  • Puvaneswary Anthony
           

     

    Puvaneswary Anthony

    Teaching Assistant


  • Ambiga Vadamalai
           

     

    Ambiga Vadamalai

    Teaching Assistant


  • Ghaajhendraan Shanker
           

     

    Ghaajhendraan Shanker

    Teaching Assistant

Administration


  • Elysia Ong
           

     

    Elysia Ong

    CEO of MTT Learning Academy


  • Josephine Leong
           

     

    Josephine Leong

    Marketing & Communications Manager


  • Joy Cheong
           

     

    Joy Cheong

    Assistant Marketing Manager


  • Sherree Hodge
           

     

    Sherree Hodge

    Registrar & Admissions Officer


  • Sharon Soh
           

     

    Sharon Soh

    Assistant Registrar


  • Lilian Khoo
           

     

    Lilian Khoo

    Accounts & Finance Manager


  • Chyn Yun Ong
           

     

    Chyn Yun Ong

    Finance Executive


  • Wai Fun Lee
           

     

    Wai Fun Lee

    Procurement Officer


  • Kevin Loo
           

     

    Kevin Loo

    Facilities & Operations Manager


  • Zainuddin Yusoff
           

     

    Zainuddin Yusoff

    Maintenance Supervisor


  • Mohd Hafiz MD Ali
           

     

    Mohd Hafiz MD Ali

    Maintenance Technician


  • Priya Elangovan
           

     

    Priya Elangovan

    Human Resource Manager


  • Jeanni Tseu
           

     

    Jeanni Tseu

    Human Resource & Admin Executive


  • Jeraline Lim
           

     

    Jeraline Lim

    Principal’s Assistant & Office Manager


  • Pen Nee Lim
           

     

    Pen Nee Lim

    Student Services Officer


  • Dorne Sherwood
           

     

    Dorne Sherwood

    Parent & Student Services


  • Beth Sivanatham
           

     

    Beth Sivanatham

    School Nurse


  • Carlson Doss
           

     

    Carlson Doss

    IT Manager


  • Kevin Lim
           

     

    Kevin Lim

    IT Technician


  • Ana Moe
           

     

    Ana Moe

    Customer Service / Front of House


  • Ann Marie Lee
           

     

    Ann Marie Lee

    Customer Service / Front of House