fbpx

POWIIS Staff

Senior Leadership Team


  • Dinah Elizabeth Hawtree

     

    Mrs Dinah Hawtree

    Principal


  • Abel Cambra

     

    Abel Cambra

    Deputy Principal (Pastoral & Co-Curriculum)


  • Wendy Clarke

     

    Wendy Clarke

    Deputy Principal (Curriculum) / Teacher of Mathematics

Teaching Staff


  • John Hewitt

     

    John Arthur Hewitt

    Head of Sixth Form / Head of Economics


  • Farida Khan-Evans

     

    Farida Khan-Evans

    Head of Arts


  • Nursyazwani Abdul Majid

     

    Nursyazwani Abdul Majid

    Head of Bahasa Malaysia / Teacher of Bahasa Malaysia


  • Liam Abbott

     

    Liam Abbott

    Head of Biology (Jan 2020) / Teacher of Science


  • Rachel Preece

     

    Rachel Preece

    Head of Computing & ICT


  • Sam Hodge

     

    Samuel David Hodge

    Head of Design & Technology / Housemaster of Cornwall


  • April Boyd

     

    April Lynn Boyd

    Head of Drama / Teacher of Drama & English


  • Suzie Allen

     

    Suzie Allen

    Head of English / Head of EP


  • Alan Reeves

     

    Alan Reeves

    Head of EAL


  •  Andrew David Llewellyn

     

    Andrew Llewellyn

    Head of European Languages


  • Nicholas Umpleby

     

    Nicholas Umpleby

    Head of Geography / Head of History / Teacher of Humanities


  • Lufia Pang Churu

     

    Lufia Pang Churu

    Head of Mandarin


  • Martin Clarke

     

    Martin Alan Clarke

    Head of Mathematics


  • Victor Kam

     

    Victor Kam

    Head of Instrumental Music / Teacher of Music


  • Ben Lim

     

    Ben Lim

    Head of Curriculum Music / Teacher of Music


  • Antony King

     

    Antony King

    Head of Physics / Teacher of Physics / Junior Science/ Mathematics


  • Virginie Galy

     

    Virginie Galy

    Head of PSHE / Teacher of French and Spanish


  • Matthew Deegan

     

    Matthew Deegan

    Director of Sports / Head of PE


  • Khalifah Bennett

     

    Khalifah Bennett

    Learning Support Co-ordinator / Head of Hall


  • Matthew Eccles

     

    Matthew Eccles

    Head of Hall / Teacher of Mathematics


  •  Ishanga Thatsaranee Wijewardana

     

    Ishanga Wijewardana

    Head of KS3 / Teacher of Biology


  • Oliver Coulson

     

    Oliver Coulson

    Specialist Coach / Aquatics Manager


  •  Alice O’Mahony

     

    Alice O’Mahony

    Deputy Special Needs Officer – Autism Specialist


  • Holly Northwood

     

    Holly Northwood

    Librarian(halftime) / Duke of Edinburgh Scheme Administrator


  • Lusy Koror

     

    Lusy Koror

    Teacher of Art


  • Sian Bradshaw

     

    Elizabeth Sian Bradshaw

    Teacher of Biology


  • Hamidi Ibrahim

     

    Hamidi Ibrahim

    Teacher of Islamic


  • Daniel Alexander

     

    Daniel Alexander

    Teacher of Business Studies / Boarding Hall Tutor


  • Ruth Park

     

    Ruth Park

    Teacher of Chemistry / Junior Science


  •  Christopher Robert Lewis

     

    Christopher Robert Lewis

    Teacher of Computing


  • Anna Glossop

     

    Anna Glossop

    Teacher of Design & Technology


  • Dylan Boyd

     

    Dylan Boyd

    Teacher of Drama / English


  •  Lucy Hannah Davis

     

    Lucy Hannah Davis

    Teacher of EAL


  • Daniel Sullivan

     

    Daniel Sullivan

    Teacher of English / Housemaster of Somerset


  • John Cranwell

     

    John Cranwell

    Teacher of English


  • Rebecca Lane

     

    Rebecca Lane

    Teacher of English


  • Josephine Cassacio

     

    Josephine Cassacio

    Teacher of English


  • Darren Lim

     

    Darren Lim

    Teacher of Geography


  • Matthew Peak

     

    Matthew Peak

    Teacher of History / Housemaster of Kent / Boarding Hall Tutor


  •  Benjamin James Cross

     

    Benjamin James Cross

    Teacher of History / Housemaster of Durham


  • Philip Odeny

     

    Philip Odeny

    Teacher of Humanities / GP Lead / Boarding Hall Tutor


  • Ker Geok Lin

     

    Ker Geok Lan

    Teacher of Mandarin


  • Hu Yi Shuai

     

    Hu Yi Shuai

    Teacher of Mandarin


  • staff

     

    Declan Kearns

    Teacher of Mathematics


  • Jonathan Gordon

     

    Jonathan Gordon

    Teacher of Mathematics


  •  Ian Harold Withers

     

    Ian Harold Withers

    Teacher of Mathematics


  • Lim Lai Hock

     

    Lim Lai Hock

    Teacher of Mathematics / Science / Boarding Hall Tutor


  • Jennifer Woolgar

     

    Jennifer Woolgar

    Teacher of Music / Boarding Hall Tutor


  • Edwin Lim

     

    Edwin Lim

    Teacher of PE / Co-Curriculum Coordinator


  • Kellyann Davey-Coulson

     

    Kellyann Davey-Coulson

    Teacher of PE / Housemaster of Rutland


  • Julie Smith

     

    Julie Smith

    Teacher of Physics


  • Jacob Dean

     

    Jacob Dean

    Teacher of Physics / Junior Science / Mathematics


  • Scott Colton

     

    Scott Colton

    Teacher of Psychology / Housemaster of Glamorgan


  • Katherine Rilon

     

    Katherine Rilon

    Teacher of Science


  • Rahnee Kim

     

    Rahnee Kim

    Teacher of Chemistry / KS3 Science

Administration


  • Elysia Ong

     

    Elysia Ong

    CEO of MTT Learning Academy


  • Lilian Khoo

     

    Lilian Khoo

    Accounts & Finance Manager


  • Josephine Leong

     

    Josephine Leong

    Marketing and Communications Manager


  • Kevin Loo

     

    Kevin Loo

    Facilities & Operations Manager


  • Catherine Ang

     

    Catherine Ang

    Exam Officer/ Academic Data Manager


  • Shauni Kaur Gurdial Singh

     

    Shauni Kaur Gurdial Singh

    Performing Arts Technical Coordinator & Trainer


  • Cynthia Chan

     

    Cynthia Chan

    Account & Administration Executive


  •  Tan Lin Ming

     

    Tan Lin Ming

    Account Executive


  • Geik Siew Thum

     

    Geik Siew Thum

    Finance Executive


  •  Santhi Kunjiraman

     

    Santhi Kunjiraman

    HR Executive


  •  Loo Kah Kheng

     

    Loo Kah Kheng

    IT System Manager


  • Nurul Salleh

     

    Nurul Salleh

    IT Executive


  • Joy Cheong

     

    Joy Cheong

    Assistant Marketing and Communications Manager


  •  Kayethiria Kanapthi

     

    Kayethiria Kanapthi

    Marketing Research Analyst and Communications Executive


  • Clara Toh

     

    Clara Toh

    Receptionist & Administrator


  • Michelle Goh

     

    Michelle Goh

    Registrar


  • Elise Yeoh

     

    Elise Yeoh

    PA to the Principal


  • Ramenyalexmi Ilankoven

     

    Ramenyalexmi Ilankoven

    Front of House/ Student Service Officer